Slovensky:
Cieľom platformy TRACE je identifikovať súčasné hrozby antisemitizmu a protirómskeho rasizmu v krajinách Vyšehradskej štvorky a čeliť im. Zameriava sa na profilovanie kľúčových aktérov, skupín a sietí zodpovedných za tieto problémy a zároveň poukazuje na ich rozsah a hĺbku prostredníctvom overených incidentov a dôkladnej analýzy. Vyvracaním mýtov a bojom proti dezinformáciám pomocou rozprávania založeného na faktoch projekt poskytuje realizovateľné odporúčania pre tvorcov politík, organizácie občianskej spoločnosti a skupiny zamerané na komunitu.
Cieľom platformy je sprostredkovať pocit, že história nie je odtrhnutá od súčasnosti – bojovať proti súčasným hrozbám znamená predchádzať budúcim zverstvám, nenávisti a násiliu páchanému na týchto skupinách.
Platforma slúži ako most medzi minulosťou a súčasnosťou, dokumentuje historické a moderné incidenty a udalosti od roku 1939 až po súčasnosť, pričom zdôrazňuje vzájomnú prepojenosť týchto problémov v čase. Podporuje celospoločenský prístup, ktorý spája politiku, prax a zapojenie komunity s cieľom účinne bojovať proti nenávisti a predchádzať budúcim zverstvám.
TRACE vyniká tým, že sa zaoberá prekrývajúcimi sa otázkami antisemitizmu a anticiganizmu v rámci krajín V4, čím ponúka jedinečný integrovaný prístup k boju proti nenávisti. Podporuje nepretržitú angažovanosť tým, že aktualizuje používateľov o vyvíjajúcich sa hrozbách, čím zabezpečuje svoju relevantnosť ako kľúčový zdroj na riešenie týchto výziev.
Úlohou CKO bude najmä zber údajov priamo z terénu prostredníctvom monitorovania incidentov, historických udalostí a prepojenia relevantných aktérov v danej téme.
Platforma TRACE je financovaná Európskou komisiou a pozostáva z konzorcia partnerov: Institute for Social Safety, Counter Extremism Project, Ashoka Foundation, Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, Auschwitz-Birkenau Foundation, The Theresienstadt Centre for Genocide Studies, Political Capital, The Violence Prevention Network, Seesame, Centrum Komunitného Organizovania.
English:
The TRACE platform aims to identify and confront contemporary threats of antisemitism and antigypsyism in the Visegrad 4 countries. It focuses on profiling key actors, groups, and networks responsible for these issues while highlighting their scale and depth through verified incidents and thorough analysis. By dispelling myths and countering disinformation with fact-based narratives, the project provides actionable recommendations for policymakers, civil society organizations (CSOs), and community-centred groups.
The aim of the platform is to convey a sense that history is not detached from the present – to counter current threats is to prevent future atrocities, hate and violence being inflicted on these groups.
The platform serves as a bridge between past and present, documenting historical and modern incidents and events from 1939 to today, emphasizing the interconnectedness of these issues over time. It promotes a whole-of-society approach, combining policy, practice, and community engagement to effectively counter hate and prevent future atrocities.
TRACE stands out by addressing overlapping antisemitism and antigypsyism issues across the V4, offering a unique, integrated approach to combating hate. It fosters continuous engagement by updating users on evolving threats, ensuring its relevance as a critical resource for tackling these challenges.
The role of the CKO will mainly be to collect data directly from the field by monitoring incidents, historical events and linking relevant actors in the topic.
TRACE platform is financed by the European Commission and consists of consortium of partners: Institute for Social Safety, Counter Extremism Project, Ashoka Foundation, Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, Auschwitz-Birkenau Foundation, The Theresienstadt Centre for Genocide Studies, Political Capital, The Violence Prevention Network, Seesame, Centrum Komunitného Organizovania.