Zastúpenie CKO v El Salvadore sa za posledné mesiace menilo niekoľkokrát. Úplne pôvodne sme chceli vyslať nášho Ondreja, pretože už viac ako dva roky organizuje veriace komunity a tým pádom nás reprezentuje v medzinárodnej sieti Faith in Action (Viera v akcii), ktorá celú túto cestu organizovala. Avšak Ondrej, rozcestovaný to náš kolega, bol zároveň vyslaný na stáž do USA a teda zodpovednosť ostala na mne a po pôvodných obavách nemôžem byť vďačnejší za túto možnosť a spoznať nie len organizátorov a organizátorky z El Salvadoru, ale aj z Rwandy, Juhoafrickej republiky, Maďarska, USA a Mexika, ktorí a ktoré sa zúčastnili tejto cesty spolu so mnou.
El Salvador je malá krajina, ktorá si prešla, tak, ako väčšina krajín Latinskej Ameriky, rôznymi prerodmi. Pôvodne poľnohospodárska krajina, ktorá stavila na pestovanie hlavne jednej plodiny – kávy, sa počas histórie zmietala vo vojnách, prírodných katastrofách a kráľovaní privilegovaných, z čoho sa vytvorila neskutočná priepasť medzi bohatými a chudobnými. Dlhodobé problémy s emigráciou a pouličnými gangmi hodili krajinu do krízy, ktorou sú poznačení bežní ľudia, ktorí avšak nestrácajú nádej, že to bude niekedy lepšie, radosť z každého dňa a vieru v krajší život.
Práve toto nastavenie dalo základ na vytvorenie organizácie COFOA Comunidades de Fe Organizadas en Acción, ktorá komunitne organizuje už po celej krajine za to, aby ľudia mali prístup k pitnej vode, právo na bývanie a spravodlivejší život. Organizácia taktiež vedie osvetovú kampaň, aby ľudia z krajiny neodchádzali.
Komunitné organizovanie v El Salvadore je z môjho skromného pozorovania reprezentované 3 základnými predpokladmi – silné komunitné líderstvo, viera a skromnosť.
LÍDERSTVO
Každá základná definícia komunitného organizovania hovorí o tom, že je potrebné hľadať a podporovať lídrov a líderky v komunitách tak, aby sa neorganizovalo pre komunitu, ale s komunitou. V El Salvadore a organizácii COFOA akokeby dokonalo skopírovali túto definíciu a investujú do silných komunitných lídrov a líderiek, ktorí a ktoré chápu, že len vlastným pričinením vedia zmeniť svoju krajinu. Salvadorské líderstvo je loajálne, disciplinované a vyškolené. A aj keď často cítiť v týchto končinách strach z autorít, je tiež cítiť potrebu zmeny a vrátenia moci späť do rúk salvadorských občanov a občaniek. Je neskutočne inšpirujúce vidieť, ako ľuďom nie je jedno, čo sa deje v ich krajine, ktorá je stále vedená partiou privilegovaných a častokrát na pocit nedotknuteľných bohatých.
VIERA
COFOA je organizácia, ktorá svoju činnosť stavia na viere. Viera v Boha je prítomná de facto v každej oblasti verejného aj súkromného života Salvadorčanov a Salvadorčaniek. Komunitné stretnutia začínajú a končia motlidbou, za úspechy sa ďakuje Bohu. Pre človeka ako ja pomerne silné zakolísanie s komfortnou zónou. Avšak ignorovať fakt, že práve viera dlhodobo týmto komunitám dodáva silu, by bola chyba. A nakoniec sme sa aj tak zhodli v tom, že to, čo nás spája, je viera v ľudskosť a spravodlivosť….
SKROMNOSŤ
Salvadorčania a Salvadorčanky, s ktorými som sa doteraz na ceste po krajine stretol, sú skromní ľudia. Častokrát musia vyžiť z minima v náročných a nestabilných podmienkach. Počas komunitných stretnutí sa hanbia a pozerajú do zeme. Avšak v momente, kedy začnú hovoriť o organizovaní, sa premenia na profesionálnych rečníkov a rečníčky s bojovnosťou v hlase. Zároveň radosť, s ktorou nás vítajú a hostia vo svojich skromných príbytkoch je očarujúca a až sa priam zahanbím, keď si spomeniem na to, čo všetko máme my doma a ako si to málo vážime.
Priame akcie sú neodlučiteľnou súčasťou komunitného organizovania. Bez verejného upozornenia na neprávosť sa častokrát problém odsunie, nerieši, alebo vyrieši len parciálne.
Protesty, ako jedna z možných foriem priamej akcie, sú v krajine ako El Salvádor veľká vec. Je čiastočne nebezpečné postaviť sa proti autoritám v krajine, ktorá verejne koketuje na medzinárodnom poli s Ruskom, Čínou či Tureckom. Taktiež, je to krajina s približne 80 000 ľuďmi, ktorí sú súčasťou nejakého pouličného gangu a kde vás navyše polícia môže odviesť do väzenia bez udania dôvodu a držať vás tam 15-30 dní bez akéhokoľvek kontaktu s rodinou, či právnikmi.
Protesty avšak slúžia aj ako komunitné lepidlo. Ak je ich organizovanie úspešné, ľudia prídu, zoberú si dovolenky, zaplatia si z toho mála, čo zarábajú na cestu do hlavného mesta a hrdo sa prihlásia k danej veci. Kvôli týmto nemalým výdavkom je potrebné, aby boli akcie efektívne a dokonalo naplánované od prvého, do posledného momentu. A teda protesty v Salvadore cez COFOA sú úderné, z každej komunity je predom jasné, koľko ľudí príde, všetci majú svoje funkcie a vedia, čo majú robiť.
Šťastnou náhodou sa stalo to, že naša delegácia sa mohla zúčastniť jednej z najdôležitejších akcií organizácie COFOA v tomto roku. Viac ako 1 300 ľudí z 11 regiónov krajiny sa zúčastnili protestu na spravodlivejšie prerozdelenie daňových poplatkov tak, aby reflektovali potreby daných komunít, ako investície do opravy ciest, chodníkov, či ďalších verejných služieb.
Inak, občas sme si aj oddýchli a načerpali esenciu El Salvádoru skrz lokálne pochutiny. Tak napríklad národné jedlo – pupusa (na fotke) je návyková .
Ak sa pohybujete v bezpečných častiach San Salvádoru, hlavnom meste El Salvádoru, užijete si výborného jedla, pohostinnosti, môžete si kúpiť produkty svetových značiek. V podstate okrem monzúnových dažďov a šialenej dopravnej situácie prežijete deň v “komforte”, ako by ste boli doma…
Situácia sa radikálne zmení, keď sa vydáte na salvadorský vidiek. Zrazu sa ocitnete v reálnom Salvádore, kde ľudia nemajú elektriku, vysporiadané pozemky, či prístup k pitnej vode.
Komunita Pradera, ktorá patrí pod samosprávu Sonsonate v západnej časti krajiny, je jedna z mnohých, ktorá čelí problému nedostatku pitnej vody. Ľudia z tejto časti Salvádoru kupujú pitnú vodu v obchodoch, ktoré sú však ďaleko a častokrát (kvôli vzdialenosti a náročnosti terénu špeciálne počas obdobia dažďov) nedostupné. Raz do mesiaca síce príde cisterna s vodou, tá však ani zdaľeka nevystačí na celý mesiac. Tretia možnosť je neďaleká rieka, ale nakoľko je čiastočne kontaminovaná, slúži len na pranie a počas obdobia dažďov je jej rozvodnenie životu nebezpečné.
Situácia sa ale pre Pradovčanov čoskoro zmení. Už 2 roky sa organizujú, konfrontujú sa s autoritami, spisujú petície, stretávajú sa s predstaviteľmi samosprávy. Dokonca vyzbierali časť peňazí na to, aby sa vytvorila infraštruktúra pre potrubie, ktoré prinesie pitnú vodu do komunity. S kampaňou pre pitnú vodu sa im podarilo to, že moc autorít sa presunula naspäť do rúk ľudí. Pradovčania si to uvedomujú a už teraz majú plány na ďalšie kampane, avšak svojou vytrvalosťou chcú ovplyvniť a motivovať aj ďalšie komunity v Salvádore, aby sa organizovali a bojovali za lepšie zajtrajšky a zároveň motivujú nás, aby sme nehľadali výhovorky, ako sa veci nedajú len preto, že máme toho veľa.
El Salvádor je komplikovaná krajina s komplikovanou históriou a náročnou aktuálnou politicko-spoločenskou situáciou. Je to krajina plná neprávia, korupcie a nerovnosti. Avšak ľudia, ktorí sa tu organizujú, to chcú zmeniť. S vierou v lepšie zajtrajšky a s vierou v ľudskosť. Chcú sa učiť od nás, ako sa lepšie organizovať, avšak sme to my, čo sa máme čo učiť od nich.
Autor blogu je riaditeľ CKO – Maroš Chmelík, ktorý sa v máji 2022 zúčastnil 5 dňovej pracovnej návštevy El Salvadoru.