Centrum komunitného organizovania v roku 2019 oslavovalo 20 rokov svojej pôsobnosti. Počas tohto obdobia si organizácia prešla rôznymi etapami existencie, od registrácie v roku 1999, cez zmenu názvu organizácie z Občania v akcii na Centrum komunitného organizovania, či rozdeleniu agendy medzi CKO a novovzniknutého občianskeho združenia Centrum komunitného rozvoja. Avšak esencia spoluvytvárania a podporovania občianskych iniciatív, ktoré nie sú ľahostajné voči tomu, čo sa deje v ich okolí, nikdy neodišla. Takto sa počas prvých rokov existencie CKO podporili iniciatívy a kampane, ako:
Od roku 2013 CKO nabralo nový rozmer. S pomocou ďalších partnerov a vytvorenej siete aktívnych a odvážnych občanov a občaniek promptne reagovalo na alarmujúcu a rýchlo sa meniacu politicko-spoločenskú atmosféru hlavne v Banskobystrickom kraji založením občianskej platformy bojujúcej proti extrémizmu a radikalizácie Nie v našom meste, z ktorej sa postupne vyformoval stabilný pilier organizácie presadzujúci hodnoty ako rešpekt, demokracia a spravodlivosť.
Medzi najdôležitejšie úspešné momenty platformy sa dajú určite zaradiť tieto:
Pri príležitosti 20.výročia existencie organizácie sme vytvorili dokument, ktorý zachytáva tieto dôležité míľniky histórie CKO. Celý dokument si môžete pozrieť tu:
V súčasnosti organizácia rozdeľuje svoje fungovanie do dvoch hlavných tém, ktoré sa častokrát prelínajú a dopĺňajú:
Aktívne občianstvo a zapájanie občanov a občaniek do spravovania vecí verejných s programami, ako:
A prevencia proti násilnému extrémizmu a radikalizácie, kde organizácia pracuje v programoch, ako:
Pravdaže aj nás pandémia zastihla, avšak s našimi komunitami, iniciatívami, školami, podporovateľmi a podporovateľkami a všetkými aktívnymi občanmi a občiankami spoločne zvládame túto náročnú spoločenskú krízu tak, aby sme aj naďalej mohli prinášať prácu založenú na hodnotách ako solidarita, rešpekt, demokracia a spravodlivosť.
Komunitné organizovanie je hlavným programom CKO. Jeho esenciou je práca s občanmi a občiankami s využitím metodológie komunitného organizovania pri riešení ich problémov a pritom budovať vlastné kapacity občanov a občianiek zapájaním sa do verejných a sociálnych procesov, ktoré zasahujú do ich životov.
Od roku 1999 pôsobilo CKO v rôznych, prevažne sídliskových komunitách po celom Slovensku, kde pomáhalo občanom a občiankám zlepšovať podmienky vo svojich komunitách, vytvárať partnerstvá medzi občianskou spoločnosťou, verejnou správou a podnikateľským sektorom a zároveň facilitovať zdravý dialóg medzi komunitami a volenými zástupcami a zástupkyňami.
Od roku 2014 sa okrem sídliskových a rurálnych komunít CKO aktívnejšie angažuje aj v práci s rómskymi komunitami po celom Banskobystrickom kraji a taktiež pomáha pri tvorbe lokálnych, dlhodobých, strategických dokumentov s dôrazom na zapájanie verejnosti do týchto procesov.
NIE V NAŠOM MESTE je otvorenou platformou ľudí a organizácií, ktorým záleží na rozvoji tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici. Veria, že Banská Bystrica je miestom pre život, kde obyvatelia zdieľajú a chránia hodnoty ľudskosti pred násilím a nenávisťou.
Rešpektujúc rôznorodosť názorov, platforma podporuje spoluprácu a budovanie komunity cez posilňovanie týchto hodnôt: úcta, solidarita, zodpovednosť, spolupatričnosť, tolerancia, čestnosť a múdrosť.
Platforma vyjadruje taktiež nesúhlas s tým, aby odpoveďou na súčasnú politickú a hospodársku situáciu bolo ticho a aby sa extrémistické názory stali spoločnosťou tolerované a akceptované. Ticho nie je správnou odpoveďou na nenávisť a násilie.
V roku 2016 a 2017 sa platforma dostala do štádia, kedy bolo potrebné efektívne systematizovať doposiaľ zrealizovanú agendu boja proti extrémizmu a radikalizácii, pričom medzi hlavné aktivity a priority platformy patria tieto podprogramy:
MOBILIZÁCIA, ktorá spája všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí chcú priložiť ruku k dielu a zastaviť radikalizáciu slovenskej spoločnosti.
KAMPANE, ktoré majú za cieľ scitlivovať spolarizované témy v offline, alebo online forme.
STRATÉGIA, ktorá vytvára prostredie pre advokáciu v oblasti prevencie násilného extrémizmu a radikalizácie na lokálnej, regionálnej a národnej úrovni.
VZDELÁVANIE mladých ľudí, najmä stredoškolákov/čok prostredníctvom zaujímavých a netradičných vzdelávacích metód o demokracii a ľudských právach. Tento podprogram sa zároveň svojou veľkosťou postupne osamostatnil a v súčasnosti tvorí hlavný pilier fungovania organizácie pod názvom Školy za demokraciu.
HLAVNÉ PODUJATIA PLATFORMY NIE V NAŠOM MESTE V SPOLUPRÁCI S OSTATNÝMI PARTNERMI:
HUMAN FÓRUM je konferencia o ľudských právach, demokracii a nebezpečenstve extrémizmu. Viac na www.humanforum.sk
EMBARGO FESTIVAL je niekoľkodňovou akciu pri príležitosti medzináridného dňa ľudských práv v decembri, ktorú spája angažované divadlo, film a diskusie. Viac na www.embargo.sk
DIŠPUTY a PODCASTY, ktoré zviditeľňujú témy boja, ale aj prevencie proti násilnému extrémizmu a radikalizácie. Viac na rôznych podcastových platformách a na profile Centra komunitného organizovania.
Centrum komunitného organizovania je jedným z partnerov medzinárodnej profesionálnej výmeny, ktorú vedie The Great Lakes Consortium for International Training and Development pod záštitou a s finančnou podporou Úradu vlády Spojených štátov amerických pre vzdelávanie a kultúru.
Počas programu sa nám od roku 2012 podarilo vyslať vez 30 delegátov a delegátok zo Slovenska na 6 týždňovú výmenu a stáž so zameraním na komunitné organizovanie. V rámci výmeny na Slovensko prišlo cez 10 delegácií amerických mentorov a mentoriek, s cieľom poskytovať poradenstvo a vzdelávať v oblasti komunitného organizovania. Každá z nich strávila spolu tri týždne v rámci partnerských krajín strednej a východnej Európy.