V pondelok, 17. októbra sa v sále Evanjelického spolku na Hornej 21 v Banskej Bystrici konala diskusia s kandidátmi na primátora na tému Dôstojné bývanie pre všetkých.
Išlo o vyvrcholenie občianskej kampane s rovnakým názvom, ktorú vedú viaceré organizácie, občianske platformy a komunity Banskej Bystrice:
Bystrická kresťanská platforma a občianska platforma Nie v našom meste spolu s rómskymi komunitami, ktoré fungujú pri Centre komunitného organizovania. Pri tejto kampani však spolupracujú s ďalšími mimovládnymi organizáciami aktívnymi v sociálnej oblasti v Banskej Bystrici: OZ Familiam, Podnik medzitrhu práce, Komunitná nadácia zdravé mesto, organizácia Úsmev ako dar, OZ Nádej deťom a Komunita Sant´Egidio v Banskej Bystrici. Kampaň tiež bola pripravovaná v spolupráci so Soňou Karikovou, koordinátorkou pre otvorené vládnutie na Mestskom úrade.
Na podujatí sa zúčastnilo okolo 100 divákov. Spomedzi významnejších hostí treba spomenúť predsedu BBSK Jána Luntera, viceprimátora Banskej Bystrice Milana Lichého, prednostku Mestského úradu Maricu Koreňovú, predstaviteľov Rímskokatolíckej a Evanjelickej a.v. cirkvi, Bratskej jednoty baptistov a Cirkvi bratskej. Akcie sa zúčastnilo aj viacero poslancov mestského zastupiteľstva – súčasných aj kandidujúcich. V hľadisku mali však výrazné zastúpenie aj Rómovia a ľudia bez domova, s ktorými v našom meste dlhodobo pracuje komunita Sant´ Egidio.
Podujatie bolo zároveň stretnutím rôznych skupín ľudí, ktorí majú problém so slabou dostupnosťou bývania v Banskej Bystrici. Hlavným cieľom podujatia bolo podľa organizátorov dať priestor a slovo predovšetkým predstaviteľom tých skupín, ktoré väčšinou málokto počúva.
Spomedzi troch oslovených demokratických kandidátov na post primátora pozvanie prijali dvaja z nich – Ján Nosko a Diana Javorčíková. Ako uviedli organizátori: “ostatných troch kandidátov sme nepozvali, pretože prijali podporu extrémistických strán a my nemáme záujem podporovať a legitimizovať oslabovanie demokracie a šírenie nenávisti.”
Podujatie moderoval Ivo Novák známy z Rádia Lumen. Na úvod hostí privítal farár banskobystrického evanjelického cirkevného zboru Daniel Koštial, ktorý okrem iného spomenul aj povinnosť všetkých kresťanov pomáhať chudobným a slabším a angažovať sa v ich prospech.
BLOG 1
V prvom bloku svedectiev vystúpila Silvia Kováčová z rómskej komunity na Cementárenskej ceste, ktorú v poslednom čase zužovali problémy s nefunkčnou kanalizáciou: počas septembrových dažďov im obsah kanalizácie niekoľkokrát vytopil obydlia. Napriek tomu, že kontaktovali všetky možné linky pomoci a kompetentné orgány, im nikto s touto situáciou nevie pomôcť, keďže tento úsek kanalizácie nepatrí žiadnemu subjektu.
Vystúpil tiež stredoškolský učiteľ a otec troch detí Marcel Perecár, ktorý upozorňoval, že množstvo jeho bývalých žiakov zvažuje návrat do Banskej Bystrice, ale aj kvôli vysokým cenám nehnuteľností v pomere ku priemerným zárobkom to pre nich nie je ideálna možnosť.
Problém pri zháňaní nájomných bytov potvrdila aj Michaela Kissová z organizácie Úsmev ako dar – po vypuknutí vojny prenajímali vo väčších slovenských mestách byty pre ukrajinských utečencov, pričom v našom meste mali oproti ostatným porovnateľne veľkým mestám citeľne väčší problém zohnať dostatok bytov na prenájom. Spomenula tiež problém chýbajúcich sociálnych nájomných bytov so sprevádzaním – na Slovensku ich však je len 55, z toho ani jeden nie je na území Banskobystrického kraja.
Obecenstvo veľmi citlivo reagovalo na životné podmienky Kamila Súkeničku, ktorý aj so svojou rodinou býva v bytovom dome na Internátnej 12 na sídlisku Fončorda. Najsilnejšia reakcia z publika prišla, keď odznelo, že za 4-izbový zdevastovaný byt s cca 60-ročnými oknami platí táto rodina 510€ vrátane energií. Predovšetkým nevyhovujúca energetická efektivita tejto budovy v kombinácii s chýbajúcimi regulátormi na radiátoroch im spôsobuje veľké účty za teplo, čo bude podľa všetkého obrovský problém počas tejto zimy pre obyvateľov, ktorí väčšinou majú nižší príjem.
Ondrej Druga, koordinátor Bystrickej kresťanskej platformy z Centra komunitného organizovania v krátkosti odprezentoval pozitívne príklady z rôznych častí Slovenska, kde sa podarilo Rómom pozdvihnúť na vyššiu úroveň bývania.
REAKCIE si môžete pozrieť tu v časoch:
Javorčíková: 50:48
Nosko: 52:54
BLOG 2
Ďalší blok bol venovaný ľuďom bez domova a problému chýbajúcej nízkoprahovej nocľahárne v Banskej Bystrici. Ján Kmeť, človek z bystrickej ulice priblížil svoj príbeh ako prišiel o byt a ostal odkázaný na dobrú vôľu ľudí, ale porozprával aj o tom, ako sa vďaka pomoci ľudí a práci v sociálnom Podniku medzitrhu práce znovu stavia na vlastné nohy.
Reálie ohľadom práci s touto skupinou priblížil Jozef Kákoš, riaditeľ organizácie Depaul Slovensko, ktorá v Bratislave prevádzkuje najväčšiu nocľaháreň na Slovensku. Okrem iného spomenul, že pri každom svojom zariadení cielene pracujú na tom, aby boli dobrými susedmi vo štvrti, kde pôsobia.
REAKCIE si môžete pozrieť tu v časoch:
Nosko: 1:09:09
Javorčíková: 1:10:58
BLOG 3
Posledný blok bol venovaný ďalším ohrozeným skupinám, avšak už ich len vymenoval moderátor: odchovanci Detských domovov (dnešný názov Centrum pre deti a rodinu) majú s bývaním veľký problém, keďže často ide o ľudí rómskeho pôvodu, málokto im prenajme byt.
Ďalšou špecifickou skupinou sú študenti. Vďaka vysokým školám má Bystrica veľkú výhodu prílevu mladých ľudí z iných regiónov, ktorí veľmi často chcú ostať žiť tu, tu si zakladajú rodiny. Napríklad pri radvanskej katolíckej farnosti funguje spoločenstvo rodín, pričom takmer všetci sú “prišelci”, väčšina z nich stihla ešte éru lacných hypoték, takže tu ostali žiť. Ceny bytov však v súčasnosti ostávajú vysoké, hypotéky sú už ťažko dostupné – aké šance majú ďalšie generácie takýchto nádejných rodín? Ostanú žiť tu, alebo pôjdu do iných miest?
Problém s bývaním môžu mať aj seniori: pokiaľ si nezariadia bývanie počas pracovného života, hypotéku už určite nedostanú.
Významná skupina sú tiež jednorodičia, ktorí majú kvôli výchove detí zvýšené náklady a obmedzený čas, zároveň však musia bývanie platiť len z jedného príjmu.
REAKCIE si môžete pozrieť tu v časoch:
Javorčíková: 1:14:55
Nosko: 1:16:08
POŽIADAVKY
Nasledovali požiadavky iniciátorov kampane za dôstojné bývanie pre všetkých, vo videu je možné pozrieť si túto časť od času 1:18:35.
Cieľom tohto podujatia bolo dať slovo predovšetkým predstaviteľom tých skupín, ktoré väčšinou málokto počúva. Aj keď sme pozvali aj viacero odborníkov a zamestnancov Mestského úradu, ktorých sa tieto témy týkajú, vzhľadom na množstvo špecifických tém a časovú obmedzenosť sme im nedali priestor na reakciu.
Priestoru na kontakt s ohrozenými skupinami im však plánujeme sprostredkovať naozaj veľa – po tejto prvej akcii totiž budeme iniciovať stretnutia k jednotlivým témam, kde sa už dúfame podarí dostať aj k prvým riešeniam problémov, o ktorých sa na našej akcii 17. októbra začalo hovoriť.
Tento blog, ako aj samotná diskusia sú súčasťou projektu Posilňovanie minorít k rozvoju, využívajúc komunitné organizovanie a advokačné metódy na posilnenie postavenia znevýhodnených komunít na strednom Slovensku, ktorý získal grant z Nórska v sume 142 348 eur a je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je podporiť potrebnú komunitnú organizátorskú prácu v 6 rómskych komunitách (Slovenská Ľupča, Skalica, Banská Bystrica – Cementárenská, Banská Bystrica – Hrb, Banská Štiavnica – Šobov a Banská Štiavnica – Povrazník) a prepájať ju aj s ďalšími komunitnými prístupmi, ako sú komunitný rozvoj, advokácia, verejné kampane a vzdelávanie
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk .
„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.“
Ostatné fotky si môžete pozrieť v galérii: