Do programového vyhlásenia sa samozrejme nedostalo všetko, čo strany súčasnej vládnej koalície mali vo svojich volebných programoch ohľadom rozvoja bývania. Okrem iného vypadla zmienka o bývaní ako o ľudskom práve, ktoré mala vo svojom programe strana Hlas – SD.
Téme bývania je v programovom vyhlásení venovaná časť Bytová politika a stavebníctvo. Tak, ako v iných častiach programového vyhlásenia, aj tu je text rozdelený na krátkodobé a strednodobé priority. Dlhodobé priority uvedené nie sú.
Hneď v prvej vete tejto časti autori priznávajú problém klesajúcej dostupnosti bývania v súčasnej ekonomickej situácii, ako aj prísľub odstránenia prekážok, ktoré bránia rozvoju verejného nájomného bývania: “Uvedomujúc si význam riešenia otázky bývania zraniteľných skupín obyvateľstva aj v súvislosti s rastom úrokových sadzieb a životných nákladov domácností vláda identifikuje prekážky rozvoja verejného nájomného sektora.”
Dôležité je vyjadrenie z pokračovania textu: (vláda) “Navrhne integráciu kompetencií a legislatívy v tejto oblasti, pripraví akcelerujúce opatrenia na zvýšenie počtu obstarávaných nájomných bytov a uvedomujúc si nenahraditeľné postavenie samosprávy v tejto oblasti identifikuje bariéry znižujúce záujem o obstarávanie nájomných bytov.”
Vláda teda uznáva, že budovanie verejného bytového fondu je prioritne agendou samospráv. Nechce ich v tom teda nahradiť – ako to naznačovala vláda Igora Matoviča prostredníctvom avizovania tzv. “Kollárových bytov”. Súčasná vláda chce zistiť problémy pri výstavbe alebo iných spôsoboch získavania verejných nájomných bytov: “Vláda vytvorí vhodné podmienky na udržateľnosť podmienok prevádzkovania dostupného nájomného bývania.”
Dôležitá je tiež ďalšia veta: (vláda) “Zameria sa aj na identifikáciu prebytočných nehnuteľností štátu vhodných na výstavbu alebo prestavbu na nájomné byty pri vytvorení garancie trvalého zachovania nájomného charakteru podporených bytov a zachovanie stabilného finančného rámca na poskytovanie podpory.”
Ide zrejme o snahu predísť scenáru, ktorý sme tu mali v nedávnej minulosti: štátnou legislatívou, konkrétne zákonom č. 182/1993, bolo prikázané, že nájomníkom dlhodobo bývajúcich v štátnych alebo mestských nájomných bytoch musí byť umožnené tieto byty odkúpiť. Mnohé mestá týmto spôsobom prišli o veľké množstvo nájomných bytov. Práve nedostatok mestských, alebo všeobecne štátnych či verejných nájomných bytov, je špecifikom Slovenska, ktoré nás odlišuje od krajín západnej Európy. Tam je zároveň veľké množstvo cenovo dostupných verejných nájomných bytov jedným zo základných pilierov dostupnejšieho bývania.
Medzi strednodobými prioritami v oblasti bývania sa vláda venuje zjednodušeniu a sprehľadneniu financovania obnovy budov vo verejnom, ale aj v súkromnom vlastníctve. Venuje sa tiež energetickej efektívnosti budov v rámci plnenia úsporných opatrení a klimatických cieľov. Žiadne konkrétnejšie ciele týkajúce sa zlepšovania dostupnosti bývania už nespomína.
Bývaniu sa vláda vo svojom programovom vyhlásení venuje ešte okrajovo aj v časti zameranej na odľahčenie byrokracie pri rôznych životných udalostiach vrátane kúpy a vlastníctva nehnuteľnosti na bývanie.
V časti venovanej sociálnej politike vláda sľubuje nový koncept životného minima, v rámci ktorého plánuje navrhnúť úpravu príspevku na bývanie ako samostatnej dávky.
O názor na túto tému sme požiadali aj prof. PaedDr. Petra Juska, PhD., z Katedry sociálnej práce Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Profesor Jusko je aj odborníkom na sociálnu politiku.
“Posledných 30 rokov bolo vytváranie verejného nájomného bývania s potenciálnou sociálnou funkciou prevažne v rukách samospráv, štát do toho zasahoval len v malej miere.
Určite je potrebné, aby štát prevzal iniciatívu v budovaní nájomného bytového fondu. Napríklad v Čechách sa rozvoju nájomného bývania venovali na národnej úrovni dlhodobo, vypracovali koncepciu.”
Určite treba oceniť, že nová vláda prejavuje ochotu riešiť problém bývania s dôrazom na skupiny ohrozené jeho nízkou dostupnosťou. Uvidíme, koľko z týchto plánov sa podarí aj zrealizovať.
Vzhľadom na doterajšie skúsenosti však naďalej platí, že dostupnosť bývania je lepšia v tých mestách, kde táto téma predstavovala prioritu miestnych samospráv. Je teda otázne, nakoľko môžu činy vlády na národnej úrovni v dohľadnej dobe ovplyvniť problémy na lokálnej úrovni.
Ktorejkoľvek vláde, ktorá sa bude snažiť prevziať iniciatívu a zrealizovateľným spôsobom zlepšiť dostupnosť bývania v našej krajine, budeme držať palce.
Tento blog je súčasťou projektu Posilňovanie minorít k rozvoju, využívajúc komunitné organizovanie a advokačné metódy na posilnenie postavenia znevýhodnených komunít na strednom Slovensku, ktorý získal grant z Nórska v sume 142 348 eur a je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je podporiť potrebnú komunitnú organizátorskú prácu v 6 rómskych komunitách (Slovenská Ľupča, Skalica, Banská Bystrica – Cementárenská, Banská Bystrica – Hrb, Banská Štiavnica – Šobov a Banská Štiavnica – Povrazník) a prepájať ju aj s ďalšími komunitnými prístupmi, ako sú komunitný rozvoj, advokácia, verejné kampane a vzdelávanie
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk .
„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.“
Autorom blogu je Ondrej Druga, komunitný organizátor pre veriace komunity a koordinátor advokačných aktivít – ondro@cko.sk.
Viac blogov, podcastov, ako aj videí nájdete na našej web stránke www.cko.sk.